ליווי כלכלי

מצב כלכלי ירוד, התנהלות פיננסית לקויה וגם היקלעות לחובות והליכי גבייה נוקשים מביאים בסופו של דבר אנשים רבים לדרוש ליווי כלכלי – ייעוץ והכוונה המבוצעים על ידי בעלי מקצוע מהתחום הפיננסי, שמסייע לחייבים ובני משפחותיהם להחזיר אליהם את השליטה הכלכלית וליצור התנהלות טובה, נבונה ויציבה יותר מכאן והלאה.

מי זקוק לליווי כלכלי?

על פי סקר שנערך בשנת 2019, מרבית הפונים לליווי כלכלי הם משפחות שהכנסתן החודשית היא בטווח של 14-22 אלף שקלים בחודש. משפחות אלה מגיעות לא פעם עקב הפעלת לחצים מהבנק וחברת האשראי שדורשות מהם לסגור פערים שהולכים וגדלים ולצאת אחת ולתמיד מהמינוס.

בחלק לא מבוטל מהמקרים, מדובר גם בחייבים בהוצאה לפועל שנצברו להם חובות גבוהים אצל כל מיני נושים וכעת לא רק שהם מעוניינים לפעול משפטית להסדרת חובותיהם, אלא ללמוד כיצד להתנהל פיננסית מחדש ובצורה שכלתנית ומסודרת הרבה יותר.

 

סקר שעלה פעם שעברה

אותו סקר העלה פעם אחר פעם את אותה התמונה: משפחה נורמטיבית בעלת הכנסה ממוצעת שפשוט לא מצליחה לסגור את החודש. משפחות אלו פונות באופן יזום לייעוץ הכלכלי בעקבות אותו לחץ שהופעל עליהם לסגירת המינוס וכן לאחר גירושים או פיטורים, פתיחה או סגירת עסק, רכישת דירה חדשה והליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל).

הסיבה האחרונה שהוזכרה כאן אכן משולבת היום בתהליך של "חינוך כלכלי מחדש", כאשר אדם שנכנס לתהליך חדלות פירעון יעבור גם שיקום כלכלי שמחייב אותו לקבל ליווי כלכלי בדרך של ייעוץ, הדרכות וקורסים, מנטורינג ועוד. 

 

תהליכי ליווי כלכלי

זוהי אחת הסיבות שהביאה את משרדנו להציע גם תהליכי ליווי כלכלי המותאמים לחדלי פירעון ומאפשרים להתמודד עם דרישות ההליך, בד בבד עם קבלת כלים ישימים ומותאמים ליצירת מציאות כלכלית חדשה ומטיבה. מהותם של היועצים שלנו לכלכלת המשפחה היא לסייע באופן אמיתי וממשי לכל משפחה במצוקה ולהעניק לה הכוונה להתנהלות נכונה יותר, ניהול כספי תקין וכתוצאה מכך גם מימוש שאיפות וחלומות.

ליווי כלכלי

מסלולו של חוב

בעידן של שפע, תרבות צריכה מוגברת ונגישות כמעט מוחלטת לכל מוצר או שירות אונליין, קשה מאוד להשאיר את כרטיס האשראי בתוך הארנק. רובנו נוטים לפיזור הדעת כאשר מדובר במוצרי צריכה מנחמים או מענגים ומעוניינים להשתלב גם בתחומים שמבטאים רווחה כלכלית או איכות חיים ברמה גבוהה.

לכך צריך להוסיף גם את השימוש במכשור או שירותים שכיום לא נהוג להתנהל עוד בלעדיהם כמו רכב, ביטוחים, מוצרי חשמל שונים וכן הלאה. המבחר, האפשרויות וגם הזמינות של כל אחד מאלו מספקת לנו הזדמנויות קלות לרכישה, כמעט מבלי להבחין שכמות ההוצאות החודשית ההולכת וגדלה נוגסת בחלקים גדולים יותר ויותר מהמשכורת החודשית.

 

צבירת חובות מתקבלת

כמובן שצבירת חובות מתקבלת כבר במצב שבו ההוצאות גוברות על ההכנסות, אך בשלב שבו המשפחה כבר מתעוררת ומודעת לנושא הוא כמעט תמיד שלב אחד מאוחר מידי. בנקודה זו יתחילו להצטבר גם ריביות, כפלי תשלום וחיובים שטרם הוסדרו והם ימשיכו לגדול באופן עקבי, עד לשלב שבו גם חדלון מסכום ההוצאות החודשי לא יצליח לכסות עוד על הפערים.

במצב כזה כבר סביר להניח שהמשפחה תתקשה להשיג הלוואה לכיסוי החוב, להתמודד עם חיובי האשראי החוזרים וגם היא תגיע אט-אט אל לשכת ההוצאה לפועל, שם ממתינים גם עיקולים והגבלות מאיימים ומרתיעים הרבה יותר.

 

ליווי כלכלי כאפיק הסיוע המרכזי למשפחה

המדינה עצמה מבינה כי התנהלות שכזו היא דרך חייהם של עיקר תושבי ישראל, אך היא לא הדרך היחידה שבגינה נצברים חובות: אנשים שעברו אירוע מטלטל ופתאומי כמו פטירה של אדם קרוב, מחלה קשה, פיטורים, גירושים, תאונת דרכים ואפילו התפרצות של פוסט טראומה צפויים להידרדר בקלות מדאיגה לאותם החובות בדיוק ולאלץ את החייבים להתמודד בסופו של דבר עם הוצאה לפועל.

כאן הליווי הכלכלי יוכל לאפשר להם לתכנן מחדש את מצבם הפיננסי, תוך שהם מצליחים לצאת עקב בצד אגודל מהמשבר ולהתחיל מנקודת פתיחה מוצלחת ויציבה יותר. היועצים המוסמכים דואגים להנחיל פרקטיקות שיש בהן אופק כלכלי ולא רק יציאה ממצב כלכלי נקודתי.

 

גיוס התנהלות נכונה

כאשר אותו אדם צופה קדימה ומתכנן מתוך מחשבה ארוכת טווח את ענייניו הפיננסיים, הוא יוכל לגייס לעצמו לא רק התנהלות בטוחה מבלי לפגוש את המינוס אלא גם יציבות כלכלית שתגן עליו לאורך שנים ותבטיח לו בשורה התחתונה רווחה אישית גבוהה, נטולת דאגות וכתוצאה מכך גם בריאה יותר – פיזית ונפשית.

 

מינוס הוא לא גזירת גורל

גם אדם שנמצא במינוס משמעותי ומבין שעליו למצוא דרך להתאושש ממנו יוכל להצליח לעשות זאת כל עוד ישתמש בכלים ופתרונות שמאפיינים את הליווי הכלכלי. אבל האם העבר שלו עשוי עדיין להעיב עליו מבחינת הבנקים וחברות האשראי?

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקפו בחודש ספטמבר 2019, כל חייב שנכנס להליך (שמחליף את הליכי פשיטת הרגל הוותיקים) ומשלם בצורה מסודרת את חובותיו מחויב לעבור גם תהליך של שיקום כלכלי שיסייע לו ללמוד כיצד לפעול בצורה כלכלית מחושבת ומסודרת יותר כדי שלא יגיע פעם אחר פעם לאותו המצב.

 

במילים אחרות

גם המדינה מבינה כיום שלא די בענישה או באות קלון כדי לבלום הידרדרות כלכלית ולכן היא מוודאת שהחייבים בהליכי חדלות הפירעון משתמשים בהליך גם כדי ללמוד, להתפתח ולשגשג ולא רק כדי להסדיר חובות.

הבנה זו היא גם מה שהניע מלכתחילה את הצורך בהליך פורמלי שיחליף את פשיטת הרגל המאיים והדורסני ויתייחס לחייבים כאנשים שעברו "תאונה כלכלית" ולא כאנשים עם קלון שיוצר מטבעו אפליה ודירוג שאיננו שווה.

 

דירוג נמוך בקרב הבנקים

אמנם חדלי פירעון שכבר סיימו את חובם ועברו שיקום כלכלי עדיין יוגדרו למשך מספר שנים בדירוג נמוך בקרב הבנקים וחברות האשראי, אך הדבר מתבצע עקב מדיניות פנימית של הגופים הללו ולא יפגע לאורך זמן באנשים שהיו להם חובות עבר, בוודאי שלא ימנע מהם את האפשרות להתחדש בעתיד בכרטיס אשראי או לקבל משכנתא כעבור מספר שנים.

 

ליווי כלכלי לחדלי פירעון בהוצאה לפועל

במשרד עורכי הדין מזור קנפו ושות' מתמקדים בייעוץ, ייצוג והכוונה בתחום חדלות הפירעון הכוללת גם ליווי כלכלי מקצועי ואיכותי. לרשותכם עומד צוות עורכי דין מוביל שמתמחה בדיני ההוצאה לפועל, יועצים לכלכלת המשפחה ויועצי משכנתאות שיסייעו לכם לצאת מהבוץ הכלכלי לדרך חדשה לחלוטין.

 

לסיכום

ליווי הפירמה מבוצע על ידי מנכ"ל חברת הייעוץ "הון משפחתי" המתמחה בייעוץ והכוונה לכלכלת המשפחה –מר שי אבו, המכהן גם כיו"ר האיגוד הארצי ליועצים לכלכלת המשפחה. העבודה המשותפת של משרדנו מאפשרת לחייבים רבים לפנות בצורה נכונה, מחושבת ובטוחה אל מסלול חדלות הפירעון ולעבור אותו בדרך חלקה הכוללת ליווי מתחילת הדרך ועד להבראה כלכלית מלאה. 

לקוחותינו מקבלים בכל עת יחס אישי אדיב ומקצועי מכל בעלי המקצוע הפועלים במשרד ונהנים משותפות איכותית בין הזירה המשפטית לכלכלית, מה שמקנה בסופו של דבר שינוי הרגלים ויציבות כלכלית בריאה ותקינה מכאן והלאה. 

ליווי כלכלי הוא הליך של ייעוץ והכוונה כלכליים, שמתבצעים על ידי מומחים ואנשי מקצועי מהתחום הפיננסי. מרבית הפונים לליווי כלכלי אלו משפחות נורמטיביות לכל דבר, שנקלעו לחובות שהולכים וגדלים מדי חודש עקב סיבות שונות ומגוונות (מינוס בבנק שנושא ריביות, גירושין, פיטורין, פתיחה או סגירה של עסק ועוד).

כן. כחלק מובנה מהליך של חדלות פירעון (לשעבר "פשיטת רגל"), ישנו גם תהליך של "חינוך כלכלי מחדש". מטרת הליך זה היא לתת לאדם שעובר הליך חדלות פירעון כלים אפקטיביים בפן הכלכלי, שיחזירו אותו לדרך כלכלית מאוזנת.

אנשי מקצוע אלו הם אנשים העוסקים באופן שוטף ויום יומי בתחום הכלכלי, בדגש על ייעוץ כלכלי למשפחות וליחידים ולהכוונה בכל התחום הכלכלי. אנשי המקצוע יוכלו להעניק את כל הטיפים והכלים המעשיים המועילים ביותר, על מנת להחזיר משפחות ויחידים למציאות כלכלית מאוזנת ויציבה.

ההליך מתאים לכל אדם שמסיבה כזו או אחרת נמצא במינוסים ובחובות, או מרגיש שהוא לא יודע כיצד להתנהל נכון עם כספו (כאשר ההוצאות באופן תמידי גדולות יותר מההכנסות). ההליך יכול לסייע גם למי שנקלעו למצב הכלכלי בעקבות קושי אישי (תאונה, מחלה, פטירה של אדם קרוב, גירושין ועוד).