fbpx

משבר הקורונה – נכנסים אתכם תחת האלונקה

נכון לכתיבת שורות אלו, בשנת 2020 חל גידול של עשרות אחוזים בקרב ישראלים שנכנסו לחובות, אחוז לא מבוטל מהם בעלי עסקים. משבר הקורונה, בשילוב עם יוקר המחיה, יצר סיטואציה פיננסית קשה מאוד שאיתה מתמודדים אלפי ישראלים.

"השנה הזו היא הדוגמה הטובה ביותר לאופן שבו אנשים טובים יכולים למצוא את עצמם בסחרור של חובות", אומר עו"ד חיים מזור, אחד המומחים המובילים במדינה במשפט אזרחי וחדלות פירעון. "מדי יום פונים אלינו ישראלים נורמטיביים לחלוטין, שטרחו ובנו משפחה, קריירה או עסק… אבל אז החיים עשו תפנית והם מצאו את עצמם עם חובות שרק תופחים מדי חודש."  

הכירו את עורכי הדין שנותנים תקווה מחודשת לבעלי חוב בזמן משבר הקורונה

 

אז איך זה להיות בעל חוב?

"איך זה להיות בעל חוב? דמיין משא כבד על הכתפיים, ותחושה שכל העולם רודף אחריך. סגרו לו את חשבון הבנק. לקחו את רשיון הנהיגה. הנושים כל היום מתקשרים, הוצאה לפועל מתייחסים אליו כמו אל פושע… כאן אנחנו נכנסים לתמונה. אנחנו פה כדי לעזור כל הדרך עד לשיקום כלכלי ואישי." – עו"ד חיים מזור.

משבר הקורונה – נכנסים אתכם תחת האלונקה
משבר הקורונה – נכנסים אתכם תחת האלונקה

עו"ד חיים מזור, יחד עם שותפו עו"ד גיא קנפו, מתמחים בעבודה עם ישראלים שנכנסו לחובות – שכירים ובעלי עסקים. "כבר בפגישה הראשונה אנחנו מבהירים ללקוח שלנו שמעכשיו הוא לא לבד", אומר עו"ד מזור. "אנחנו נכנסים איתו תחת האלונקה, סוחבים איתו את הנטל. אנחנו עונים לטלפונים מהבנק. מחזירים את חשבון הבנק ורישיון הנהיגה תוך כמה ימים… אפילו מצוותים ללקוח שלנו יועץ פיננסי שיעזור לו בשיקום. מי שפונה אלינו פותח דף חלק."  

 

מחובות לדירה

מחובות של מאות אלפים לבעלות על דירה: "אנחנו נותנים תקווה, סיוע משפטי, מפת דרכים לשיקום"

יחד עם עו"ד חיים מזור עובד עו"ד גיא קנפו – אחד המומחים הבולטים בארץ בידע, בניסיון, ובנחישותו לעזור לבעלי חוב, ובעיקר לעצמאיים. הוא יועץ משפטי לתנועת "השולמנים" שמייצגת עצמאים רבים, הוא משתתף קבוע בישיבות בנושא בכנסת, ואף חבר בועדת חדלות פירעון בלשכת עורכי הדין. מאחורי הרצון העז לעזור לבעלי חוב עומד הסיפור הכואב של משפחתו.  

"אבא שלי היה קבלן בתחום תשתיות התקשורת", מספר עו"ד קנפו. "יום אחד טכנולוגיה חדשה נכנסה לתמונה, וכל התחום שבו עבד התמוטט. אבא שלי היה חצי שנה בלי עבודה, עם משפחה לפרנס. להורים שלי לא היו הכלים הנכונים להתמודד עם המצב ואיבדנו את הדירה. בשלב הזה הבנתי שאם מישהו יכול לעזור למשפחה שלי – זה יהיה אני."  

"למדתי כל מה שיכלתי על התמודדות עם חובות, מבחינה משפטית וכלכלית. את כל הידע הזה יישמתי בתהליך עם הוריי. הצלחנו להרים אותם כלכלית, הלחצים ירדו, ואפילו יש להם דירה חדשה בבעלותם. בעקבות החוויה הזו החלטתי להקדיש את הקריירה שלי לעזרה לכל בעלי החוב באשר הם."  

 

איך מגיעים לכל כך הרבה חובות?

מדוע מדי שנה אלפי ישראלים, ובעיקר עצמאיים, מגיעים לסחרור כזה של חובות? עו"ד קנפו מסביר:

"האמת היא שפעמים רבות אנחנו עושים הכל בסדר, אבל החיים פתאום מסובבים הכל. למשל, לאחרונה ליווינו לקוח שהיה לו עסק משגשג בתחום התכשיטים. היו לו משרדים, עובדים, מחזור מכירות יפה… ואז נולדה לו בת עם שיתוק מוחין. כל החיים השתנו בבת אחת. הוא בילה ימים שלמים בבתי חולים, השקיע הון בבדיקות, טיפולים, עזרה בבית… לא היו לו את כוחות הנפש להשקיע את הזמן המועט שנותר לו בעסק – והסחרור החל. העסק

התחיל להפסיד, הוא נאלץ לפטר עובדים, והחל לצבור חובות של מאות אלפי ש"ח, שרק תפחו מדי חודש. הוא לא ידע איך לצאת מזה."  

"כשהלקוח הגיע נתנו לו מקום לספר הכל, להוריד את המועקה מהלב. הכאב שלו היה עמוק ואמיתי. התחלנו בתהליך השיקום. אני ועו"ד חיים מזור טיפלנו בצד המשפטי. הצמדנו אליו את היועץ הבכיר לכלכלת המשפחה מר שי אבו שעבד איתו על הצד הפיננסי. מצאנו פתרונות חוקיים לעצירת הסחרור ויצירת מודל תשלומים נוח. לשמחתי, גם הסיפור הזה נגמר בטוב והיום הוא על המסלול הנכון."

כאמור, חלק בלתי נפרד מהשירות הוא תהליך שיקום כלכלי. הצלע השלישית בצוות היא מר שי אבו, יועץ פיננסי, הבעלים של חברת הייעוץ הון משפחתי בע"מ, יושב הראש בארגון יועצי כלכלת המשפחה (גוף ללא מטרות רווח). "אני מאוד מאמין באנשים", הוא אומר, "גם אדם שהגיע למציאות של חובות כבדים יכול לנוע קדימה.

עם עורכי דין מוכשרים כמו חיים וגיא אפשר להגיע להסדרי חובות שאפשר לעמוד בהם. תהליך השיקום הכלכלי שהשירות נועד לאפשר ללקוח לרכוש הרגלים פיננסיים נכונים, לתכנן נכון את כלכלת המשפחה והעסק, ולצאת מחוזק פיננסית מאי פעם – ברמה שתאפשר קבלת משכנתה ורכישת דירה בעתיד הנראה לעין."  

 

הסדר חוב או חדלות פירעון?

"כל לקוח מקבל פתרון שיאפשר התחלה חדשה"

איך השירות של המומחים בפירמת מזור קנפו עובד? הצוות מסייע ללקוח בשלושה מישורים עיקריים: ליווי משפטי, שיקום כלכלי, ותמיכה רגשית.

על החלק המשפטי אמונים עורכי הדין מזור וקנפו. השניים פועלים בערוצים המשפטיים השונים להשבה מהירה של פעילות בחשבון הבנק וביטול הגבלות על רשיון הנהיגה – פעמים רבות אלו מוחזרים תוך 48 שעות עד שבוע. בשלב הבא, הצוות המשפטי פועל להסדרי חובות, מעכב הליכי גבייה המופנים כנגד הלקוח ומסייעים לו באיתור פתרונות שיקדמו את התהליך.

במצבים בהם לא ניתן להגיע להסדר, במקרים המתאימים ימליצו ללקוח על מסלול של חדלות פירעון, מה שהיה ידוע עד לאחרונה כפשיטת רגל. במצב זה בעל החוב מקבל הגנה מהמדינה מפני הנושים, והחוב העצום מומר בסכום נמוך משמעותית.  

"במידת האפשר נעדיף להגיע להסדר חוב. במידה ונחליט שחדלות פירעון היא הפתרון המתאים ללקוח, אנו מלווים אותו בכל התהליך – מאיסוף והגשת הניירות, דרך ייעוץ ועד ייצוג בדיונים. כאשר חדלות פירעון מתבצעת כהלכה, חוב של חצי מיליון ש"ח יכול להצטמק לאלפי ש"ח בודדים." -עו"ד חיים מזור

לדבריו של מר שי אבו "מטרת התהליך היא הקניית הרגלים פיננסיים נכונים, שיסייעו בשיקום הכלכלי של המשפחה והעסק. ובנוסף לכל אלו, כל הצוות מעניק ללקוח את התמיכה הרגשית, הידע והניסיון שצריך כדי לעבור את התהליך בהצלחה."

"אנחנו נותנים ללקוחות שלנו מפה", מסכם עו"ד חיים מזור, "אם הם יעקבו אחרי המפה שנתנו להם – מהר מאוד הם יגלו שרוב החובות מאחוריהם, העתיד מלא אפשרויות, ואפשר סוף סוף לנשום לרווחה…"

משרד עורכי דין לויטה מזור קנפו ושות'

משרד עורכי דין לויטה מזור קנפו ושות'

משרד לויטה-מזור ושות', עורכי דין ונוטריון, מציע ללקוחותיו מעטפת כוללת של שירותים משפטיים וייצוג משפטי בתחום הנדל"ן והמשפט האזרחי-מסחרי. המשרד, עם ניסיון עשיר ומוכח בשני תחומים אלה, נותן דגש, במסגרת שירותיו, למקצועיות ברמה גבוהה, התאמה מדויקת ונכונה לצרכי הלקוח ולליווי אישי וצמוד לאורך כל הדרך.